3. Bölgesel Kalkınma Toplantısı Trabzon’da Yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen “Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları”nın üçüncüsü Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Fatma Şahin: “İyiler ve kötüler dünyasında iyilerin kazanacağını ispatlamak zorundayız.”

Karadeniz’in Türkiye için çok önemli bir bölge olduğunu söyleyen TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İbn-i Haldun’un ‘Coğrafya kaderdir’ sözlerine atıfta bulunarak “Bizim bölgemizde yaşananlara baktığımız zaman bu coğrafyada ne kadar güçlü olmamız, ne kadar çalışmamız gerektiğini görüyoruz. Coğrafya aynı zamanda karakterdir. Karadeniz insanını çok yakın tanıma fırsatım oldu. Kadim dostluklarımızın olduğu bir yer. Ne kadar pratik ne kadar çözümcü ve gayretli olduklarına şahit oldum.” dedi.

Pandemiyi bir sonuç olarak değerlendiren Şahin insan, çevre, şehir ve doğa dengesinin korunduğu takdirde dünyanın cennete dönüştürülebileceğini kaydetti. Şahin, ekonomik kalkınmanın sosyal ve çevresel kalkınmayla bütünleşik olması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti:  “ABD Başkanı Biden son yaptığı konuşmasında pandemide 2. Dünya Şavaşı’ndakinden daha fazla insan kaybettiklerini söyledi. Bu büyük bir itiraftır. Sağlık altyapısı kurulamadığı zaman sosyal devletten bahsedemezsiniz. Dünya Sağlık Örgütünde yoğun bakım kapasitesinde Türkiye’yi örnek göstermesi tesadüf değil. Türkiye güçlü liderlikle, güçlü sağlık altyapısıyla, 20 yıldır insanı merkeze alan anlayışıyla, şehir hastaneleriyle ve bunları ulaşılabilir kılmasıyla başarılı oldu. Türkiye’nin milyonlarca sığınmacıya ev sahipliğini yaptığını da hatırlatan Şahin, “‘Veren el alan elden üstündür’, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışını özümsememiş olmasaydık bu insanların yarısı yoktu. İyiler ve kötüler dünyasında iyilerin kazanacağını, yaşatanlar ve öldürenler arasında yaşatanların kazanacağını takım olarak, ülke olarak ispatlamak zorundayız.İşte o yüzden yapacak çok işimiz var. Eğer biz insani kodlarla yeniden dünyayı kodlamazsak, emanet olarak toprağı, suyu, havayı koruyamazsak, insanı koruyamayız. O kadar önemli ki şehr’ül eminsek doğa, çiçek, böcek, toprak, su, hava bize emanet. Bu emaneti korumamız ve geleceğe taşımamız gerekiyor.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açıklanan 14 maddelik küresel ısınmayla mücadele manifestosuna da değinen Şahin, bu manifestonun belediyeler için yol haritası olması gerektiğini söyledi. Şehir milliyetçiliğinin artık bittiğini onun yerini bölgesel kalkınmanın aldığını ifade eden Şahin, Karadeniz’i bir bütün olarak görüp akıllı gıda ve akıllı tarımı gündeme almak lazım. Toprağı teknolojiyle birlikte korumamız gerekiyor.” sözlerine yer verdi.

Suver: “Bölgesel kalkınmayı amaçlıyorsak vizyonumuzu bilimsel veri ve yöntemlere göre oluşturmalıyız.”

Toplantıya çevrim içi katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, bölgede pazara yönelik üretim olan çay ve fındık dışında geleneksel doğal üretim faaliyetlerinin artan nüfusa bağlı olarak ekonomik olarak yetersiz kaldığını ve tarım arazilerinin atıl durumda olduğuna kaydeden Suver, bu alanların salgın ve doğal afetler göz önünde bulundurularak ekonomiye yeniden kazandırılması gerektiğini altını çizdi. “Sürdürülebilir kalkınma ancak yerleşimde sağlığa ve güvenlik ve çevreyi esas alan şehirler ekonominin güvenle işletilebilmesi için alınacak tedbirlerle mümkün olabilir.” diyen Suver, “21. yüzyılda somut bir hedefe ulaşmak için bilim ve teknik en geçerli argümandır. Bölgesel kalkınmayı amaçlıyorsak vizyonumuzu bilimsel veri ve yöntemlere göre oluşturmalıyız.” dedi.

Zorluoğlu: “Birbirimize destek olduğumuz sürece bölgesel olarak kalkınacağız.”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, son yılların iki temel eğilimini küreselleşme ve yerelleşme olarak açıklayarak “Bütün dünya globalizasyon etkisi altında. Bu süreç tüm toplumsal, sosyal ve kültürel değişikliklere yol açıyor. Yerelleşme ve globalleşme zıt gibi görünsene birbirini tamamlayan iki kavram.” dedi. Pandeminin minimum zararla azaltılması noktasında yerel yönetimlerin gücünün farkına varıldığını belirten Zorluoğlu, Anayasa’da ifade edilen idarenin bütünlüğü ilkesinin önemi ortaya çıktığını aktararak yerel yönetimlerin daha da güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti. Yerelleşme süreci kalkınma anlayışının ulusaldan bölgesele doğru evrildiğini belirten Zorluoğlu;  “Yerel ve bölgesel kalkınma dendiğinde önemli görev düşüyor. Yerel aktörler arası işbirliği, yerel girişim kapasitesini geliştirilmesi, iş gücünü artırılması, girişimlerin yerel yönetimlerce sahiplenilmesi. Yerel kent planlamasıyla da doğrudan alakalı” dedi. Bölgenin avantaj ve dezavantajlarından bahseden Zorluoğlu, “Birbirimize destek olduğumuz ve eksiklikleri tamamladığımız sürece bölgesel olarak kalkınacağız.” diye konuştu.

Dönmez: “Kaynakları yerinde ve etkin kullanmak amacıyla yerel potansiyeli harekete geçirmek öncelikli hedeflerimiz arasında

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Bakanlığın bölgesel kalkınmayı destekleyici çalışmalarından bahsetti. Karadeniz Bölgesi’nin sanayi odaklı olmaktan ziyade lojistik, tarım ve turizm alanında da önemli potansiyeli var diyen Dönmez, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma amaçlarında bu amaçlara yönelik politikaların ve sosyo-ekonomik faaliyetlerin uygulanmasına önemli katkılar sunuyor. Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları arasında iş birliği geliştirmek, kaynakları yerinde ve etkin kullanmak amacıyla yerel potansiyeli harekete geçirmek öncelikli hedeflerimiz arasında. Her zaman yerel yöneticilerimizin yanındayız.” sözlerine yer verdi.

Vali Ustaoğlu: “Artık altyapıyı konuşmanın vakti geçti”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, bölgenin turistik ve tarihi değerleri ile tarımsal faaliyetlerine değinerek bu özelliklerin bir bütün olarak değerlendirilerek ortak bir fikir etrafında ele alınması gerektiğine dikkat çekti. “Bizim için hedef bölgemizde turistin bir gün daha fazla kalması” diyerek bölgeyi kalkındırmak için yapılan çalışmaları anlatan Ustaoğlu, “Teknoloji ilerliyor. Yerel yönetimler olarak buna ayak uydurmamız gerekiyor. Şehirlerimizin kültüre, ekonomiye sosyal hayata dokunması gerekiyor. Artık altyapıyı konuşmanın vakti geçti. Şehirlerimize vizyon katacak akıllı şehirler noktasında neler yapmalıyız bunu konuşmalıyız.” şeklinde konuştu.

Toplantının anahtar konuşmacıları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkan V. Dr. Muhammed Adak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ve Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak konuşmalarıyla oldu.

Kent ekonomisi ve akıllı şehirler tartışıldı

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’nun başkanlığını yaptığı “Kent Ekonomisi” başlıklı oturumda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin yer aldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı tarafından yönetilen  “Akıllı Şehirler” oturumuna Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajans Genel Sekreteri Onur Adıyaman katkı verdi.

Etkinlik kapsamında Gaziantep Bilişim A.Ş. Genel Müdürü Mete Deniz de teknik bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı, TBB Genel Sekreteri Birol Ekici’nin kapanış konuşması ile sona erdi.

Toplantılar farklı illerde devam edecek

Van’da başlayan bölgesel istişare toplantılarına Diyarbakır ve Trabzon’dan sonra; Erzurum, Sivas, Adana, Konya, Kastamonu, Tekirdağ, Bursa ve İzmir’de devam edilmesi planlanıyor. Toplantılara toplantının yapılacağı ile yakın illerin yerel yöneticileri de davet edilecek.