5. Bölgesel Kalkınma Toplantısı İzmir’de Yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen “Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları”nın beşincisi İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıda İzmir, Manisa, Muğla ve Aydın’daki 81 belediyeden başkan ve yöneticilerin yanı sıra; akademisyenler, kalkınma ajanslarından temsilciler ve bürokratlar yer aldı.

Şahin: “İş birliği ve dayanışmayla şehrimizi, bölgemizi, ülkemizi pandemiden çıkarmamız lazım”

Açılış konuşmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek başlayan TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu kadar özel bir ilde, Türkiye’nin üçüncü büyük ilinde bir aradayız. Bir arada olmamızın nedeni de dünyanın çok büyük küresel bir sorunla karşı karşıya kalması. Bu sorunu yenebilmemizde yerel yönetimler çok önemli. Kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor. Bizim hep birlikte ortak soruna karşı ortak çözüm üretmemiz, daha çok bir araya gelmemiz lazım.” dedi.

Şahin: “Pandemiyle birlikte dijitalleşme ve ileri teknoloji hayatımızda önemli hale geldi”

Uygulamada yerel yönetimlerin bilgi ve teknolojiyi kullanmalarının çok önemli olduğunu belirten Şahin, TBB’nin belediyelerin tematik çalışmalarını desteklediğini kaydetti. Şahin, Gaziantep’te hayata geçirilen akıllı şehir uygulamalarından örneklere yer vererek “Pandemiyle birlikte dijitalleşme ve ileri teknoloji hayatımızda önemli hale geldi. Akıllı ulaşım, akıllı eğitim, akıllı sağlık, akıllı tarım, akıllı yönetişim, akıllı gıda bizim açımızdan çok mühim. Çok basit gibi görünen ama insanı koruyan çalışmaların ne kadar önemli olduğunu gördük. Veri yüzyılı olan 21. yüzyılın kodlarına göre kendimizi kodlamamız lazım. Verileri bir araya gelip kümeleştiremezsek, sorunları çözüm odaklı kümeleştirip çözüm odaklı götüremezsek yalnızca dilek ve temenni olur.” diye konuştu. 

Şahin: “Her bölgenin kendine göre bölgesel kalkınma planlaması var. Toptancı yaklaşımla olmuyor.”

Bölgesel çalışmanın öneminin altını çizen Şahin “Her bölgenin kendine göre bölgesel kalkınma planlaması var. Toptancı yaklaşımla olmuyor. Bir tarafa verdiğimiz çözüm başka bölgede işe yaramıyor. Bölgesel kalkınma dediğimiz şey, yerel kalkınmanın ulusal kalkınma arasındaki en büyük katalizörü. İşte bu bakış açısıyla baktığımızda yapacak çok işimiz var.” dedi. Türkiye’nin sağlık ve sosyal güvenlik alt yapısının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından örnek gösterildiğine değinen Şahin “Yeniden maviye dönmemiz, hayatı normalleştirmemiz, ekonomiyi toparlamamız ve yolumuza devam etmemiz lazım. Onun için yerel yönetimlere çok iş düşüyor. İş birliği ve dayanışmayla şehrimizi, bölgemizi, ülkemizi pandemiden çıkarmamız lazım. Birlikte yeneceğiz, birlikte başaracağız” sözlerine yer verdi.

Soyer: “Bölünerek kalabalıklaşan menfaat ortaklıkları yerine, birleşerek büyüyen bir vicdan hareketi başlatmak zorundayız.”

Başarılı çalışmalarından dolayı TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile iftihar ettiklerini ifade ederek sözlerine başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  bu toplantıların birliktelik, ortak akıl ve iş birliğini geliştirmeye vesile olacağına inandığını söyledi. Son iki yılda İzmir’de meydana gelen afetleri hatırlatan Soyer; “Belediyecilik yol, su, altyapı,  park ve bahçe hizmetiyle sınırlı değil. Vatandaşlarımızın belediyeden çok daha büyük beklentileri var. Halkımız yerel yönetimleri en yakınındaki ve en zor günlerinde her türlü derdine derman olan birincil kamu kurumları olarak kabul ediyor. Salgın ve afetlere dirençli, bölgesel kalkınmasını zor koşullara sürdürebilen bir kent olabilmenin anahtarlarından biri birliktelik ve dayanışma.” dedi.

Zor zamanlarda işbirliğinin daha da önemli hale geldiğinin altını çizen Soyer; “Hangi siyasi görüşten olursa olsun halkımız şehrin tüm paydaşlarıyla uyum içinde çalışan karar vericiler görmek istiyor. Bölünerek kalabalıklaşan menfaat ortaklıkları yerine, birleşerek büyüyen bir vicdan hareketi başlatmak zorundayız. Günümüzün yerel yönetimleri yasalardan aldığı yetki ve gücü şehrin tüm paydaşları arasında bir vizyon ortaklığı tesis ederek ve o vizyona doğru ortak akılla yürüyerek pekiştirmek zorunda. Dünyanın daha da ağırlaşan koşullarında hayatta kalmak için tesis edilecek yol ve kader arkadaşlığı çok önemli.” şeklinde konuştu.

Suver: “Kırsal alanlar modern imkânlarla cazip hale getirilerek şehir hayatına alternatif bir yaşam alanı olabilir”

Toplantıya video konferans yöntemiyle katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, dünyada nüfusa bağlı olarak ihtiyaçlarında çeşitlenerek arttığını ifade ederek ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir olmasının zorunluluğuna dikkati çekti. “Sürdürülebilir kalkınma ancak yerleşimde sağlık, güvenlik ve çevreyi esas alan şehirler ve ekonominin güvenle işletilebilmesi için alınacak tedbirlerle mümkün olabilir.” diyen Suver, miras yoluyla bölünen arazilerin atıl durumda kaldığını bu alanların üretim yapılmak suretiyle ekonomiye kazandırılması gerektiğini söyleyerek “Kırsal alan onu terk edip gidenlerin çocukları için modern imkânlarla daha cazip hale getirilerek şehir hayatına alternatif bir yaşam alanı olabilir” sözlerine yer verdi.

Dönmez: “Bölgesel kalkınma için amiral gemilere ihtiyacımız var”

Ekonomik kalkınmanın önemine değinen Sanayi ve Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde sarf ettiği “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadî zaferlerle desteklenmezse payidar olamaz, az zamanda söner.” sözlerini hatırlattı. Dönmez, bölgesel kalkınmanın önemli bileşenlerini; iyi bir altyapı, yetişmiş insan gücü, yatırımcıların teşviki, yatırımcıların ve çalışanların test ve eğitim merkezleri ile belediyeler olarak açıkladı. Gelişmiş şehirlerin çevre iller için de önemli olduğunu söyleyen Dönmez; “Bölgesel kalkınmanın en önemli aktörleri bölgesel çekim merkezi olan iller. Bölgesel kalkınma için amiral gemilere ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Vali Köşger: “Geleceğe dair kaygılanmanın bizi yeniden insani bir çizgiye çekeceğini düşünüyorum.”

Pandemiyi geleceğe bakmak için bir  fırsat olarak değerlendiren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Durup düşünmenin ve geleceğe dair kaygılanmanın bizi yeniden formatlayacağını ve bizi yeniden insani bir çizgiye çekeceğini düşünüyorum.” dedi. Konuşmasında şehir ve medeniyet ilişkisine değinen Vali Köşger belediye başkanlarına; “Belediye başkanlarımızın yaptığı her iş önemli ama insanımızın yüreğine dokunmak, insanımızın ve beşeri sermayemizin inşasını geleceğin beklentileri üzerine tesis etmemiz önem arz ediyor. Bizim medeniyetimizin şehirlerini kurmanızı bekliyoruz sizden. Onu da pandemiden sonra kuracağınıza yürekten inanıyorum” sözleriyle seslendi.

Etkinliğin anahtar konuşmaları; Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkan V. Dr. Muhammed Adak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Yunus Emre Ayözen tarafından yapıldı.

Oturum başkanlığını Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yaptığı “Akıllı Şehirler ve Kent Ekonomisi” başlıklı oturumda; Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Yavuz yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe tarafından yapılan “Kırsal Kalkınma ve Kooperatifler” başlıklı sunumun ardından toplantı TBB Genel Sekreteri Birol Ekici’nin kapanış konuşmasıyla tamamlandı.