Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı Diyarbakır’da Yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı ilde düzenlenecek olan “Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları”nın ikincisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı.

Toplantının açılış konuşmaları, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Sanayi ve Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ve Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Münir Karaloğlu yaptı. Toplantı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan belediye başkanları, kalkınma ajansı temsilcileri ve akademisyenlerin katılımlarıyla düzenlendi.

Başkan Şahin: “Dünyanın hiçbir yerinde bu bereket yok”

TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bölgenin çok özel olduğunu, Dicle’nin ve Fırat’ın çocukları olarak bir araya geldiklerini söyledi. Bölgenin bereketinin ve güzelliklerinin dünyaya daha iyi anlatılması gerektiğini kaydeden Şahin, “İnşallah, baharda yerli aşımızla birlikte çok hızlı bir şekilde hayatı toparlayacağız. Bunlar birer sonuç. Bugün adı korona yarın başka bir şey. Dünyayı cennete dönüştürmek için büyük bir gayret içerisindeyiz. Bugün pandemiden sonra kurulan dünyada anahtar kodlar ne olacak, bugünden bunu görüp kendi şehrimizi, bölgemizi buna uygun hale getirmezsek yani yenilenmezsek yeniliriz, rekabeti yönetemeyiz. Bu yüzden TBB olarak dünya nereye gidiyoru çalıştık.” diye konuştu.

Salgınların ekonomiye etki ettiğini ve hızlı kararlar alınamadığını, sorunlara neden olduğunu aktaran Şahin, dünyada yeşil ekonominin gündeme olduğunu, bunları konuşmaları gerektiğini belirtti. TBB olarak bölgesel toplantıları çok önemsediklerini, bastıkları toprakların çok kıymetli olduğunu dile getiren Şahin, “Bu ekonomi, istihdam, gelecek. Rabbim vereceği her şeyi vermiş. Kıpkırmızı bir toprak ve çok bereketli. Dünyaya bu gözle bakın, dünyanın hiçbir yerinde bu bereket yok. Bize düşen bunu nasıl kalkınma modelini dönüştüreceğiz. Dünya yeşil ekonomi diyor yapacak ilk yer güneydoğu.” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı ve dirençli şehirler kodlamasının bir an önce yapılması, akıllı şehirler için yüksek teknolojilerin kullanılması gerektiğini aktaran Şahin, dijitalleşmenin önemli olduğuna değindi. Yerli ve milli enerjinin, demokrasinin ve kalkınmanın yerelde başladığını ifade eden Şahin, şöyle dedi: “Sürdürülebilir kalkınma denilen bir şey var. Artık ekonomik kalkınma yetmiyor. Toplumsal huzur ve barış için sosyal adaleti ve barışı sağlamamız, insani gelişmişlik kriterlerinizi arttırmamız, çevresel kalkınmayı bir bütün olarak görmemiz lazım. Yalnızca devletten beklemeyeceğiz. Ankara versin biz de harcayalım demeyeceğiz. Öyle bir dünya yok. Kendi öz kaynağımızı nasıl çoğaltacağız? Biz Diyarbakır’ın ve bölgenin emrinde ve hizmetindeyiz. Bunu birlikte başarmamız lazım. Diyarbakır’ın dağlarında çiçekler açtığında burada festivaller yapacağız. Diyarbakır’ın çocuklarıyla çiçekler toplayacağız. Diyarbakır annelerinin ağlamadığı, güldüğü, başını yastığa koyduğunda umutla baktığı bir Diyarbakır, bölge istiyoruz. Bölge ve bölgenin insanı bunu hak ediyor. Bunun için el ele vereceğiz.”

Vali Karaloğlu pandemi sonrası hedeflerini sıraladı

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, pandemi sürecinin her şeyi değiştirdiğini ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını söyledi. Vali Karaloğlu, “Pandemi sonrasında ülke, toplum, üreten kesim olarak ayakta ve koşmaya hazır bir şekilde pandemiden çıkmayı hedefliyoruz.” dedi. Türkiye’nin pandemiyle mücadelede en başarılı ülkelerden biri olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, bunun tesadüf olmadığını belirterek özellikle sağlık alanında son 20 yılda yapılanların bu başarıyı getirdiğini vurguladı. Üretim biçiminin, lojistiğin, tedarik ve çalışma biçimlerinin değiştiğini aktaran Karaloğlu, hiçbir pandeminin kıyamete kadar sürmediğini, toplantının amacının da pandemi sonrası nasıl bir dünyanın kendilerini beklediğinin olduğunu belirtti.

Pandemiden çıkma sürecinde bölgesel kalkınmanın önemli olduğunu dile getiren Karaloğlu, bölgelerin potansiyelini ortaya çıkarmanın ve iş birlikleriyle güçlerini öteye taşımanın gerekliliğine değindi. Bununla beraber turizmi geliştirmek adına Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin olarak Mezapotamya’nın altın üçgeninde turların satılmaya başlandığını söyleyen Karaloğlu, “Bölgesel olarak güçlerimizi birleştirdiğimizde nelerin olacağını gördük. Bu toplantıda da bir ilin diğer ilin eksiğini tamamlayacak potansiyelinin olduğunu görüyoruz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de görüntülü ve sesli uzaktan bağlantı sistemiyle toplantıya katılarak birer konuşma yaptı.

Toplantı, TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici’nin kapanış konuşmalarıyla sona erdi.