Bölgesel Kalkınma Toplantılarının Dördüncüsü Antalya’da Yapıldı

Bölgesel Kalkınma Toplantıları Antalya ile devam etti. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen toplantıların dördüncüsü Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 12 Mart’ta yapıldı.

TBB Başkanı Fatma Şahin, açılış konuşmasında Antalya’nın kendileri için özel dostluklar barındırdığını belirtti. Şahin, “Biz büyük bir milletiz. Bizi biz yapan değerler var. Belediyeler Birliği, cumhuriyet tarihinde kurulmuş en güçlü birlik. Çünkü herkes doğal üye. Ayrılıklar elbette olacak. Demokrasi zenginliktir. Bizim en büyük gücümüz beşeri sermayemiz. Ortak sorunlara ortak çözümler bulmak için değerli Birol kardeşimle ve çalışma arkadaşlarımızla buradayız.” dedi.

Şahin: “Hepimiz zamanın ve mekânın şahitleriyiz.”

Yaşadığımız bütün sorunların bir sonuç olduğuna vurgu yapan Başkan Şahin, bu sorunlarla karşılaşmamak için koruyucu önleyici tedbirleri hayata geçirmenin önemli olduğunu aktardı. Şahin, “Bir yıl önce bize bunu anlatsalar, derdik ki kabus mu görüyoruz, film mi izliyoruz? Bugün dünya nereye gidiyor? Aslında hepimiz zamanın ve mekânın şahitleriyiz. Bu pandemi bir sonuç. Şiddet bir sonuç. Depremler, seller bir sonuç. Sürdürülebilir kalkınmada tek başına ekonominin yetmediğini; mutlaka çevresel kalkınmayı, insani kalkınmayı bir bütün olarak görmek gerektiğini defalarca dile getirdik. Atalarımızın güzel bir sözü var “bir musibet bin nasihatten evladır” diye. Eğer Dünya sosyal adaleti, sosyal barışı sağlamış olsaydı bugün günlük 1 Doların altında yaşayan insanlar; ağacı, suyu, toprağı, çiçeği, böceği, doğayı korusaydı bugün Antarktika’da eriyen buzullar olmazdı.” ifadelerini kullandı.

Şahin, gelecekte aynı sorunlarla karşılaşmamak için de bugün öze dönmemiz gerektiğinin altını çizdi. Pandemiden sonra kurulacak olan yeni dünyayı da işaret eden Şahin, “Bizim bir an evvel bu musibetten kurtulurken şehir ekonomisi, ülke ekonomisi gibi sorumluluklarımız var. Bu verilen mesajları uygulamamız lazım. Uygulayıcı kim? Belediyeler. Doğumdan ölüme insan hayatına dokunmamız gibi çok büyük bir fırsatımız var. Peki ne yapacağız? Her bölgenin öne çıkan bir özelliği var. Turizm sadece buranın değil, ülkenin önemli bir gücü. Güvenli turizm, sağlık turizmi çok değerli hale geldi. Bu konuda restorantlara sertifika vermeye başladık. Çünkü insanlar o amblemi görünce güvenerek geliyor. Bu amblem varsa burası güvenli diyor. Çevre projeleri, dünyanın en iyi projeleri olacak. Her gün arkadaşlarımızla yeni dünyanın kodlarını çalışacağız. Dünyanın söylem ve eylem birliğini oluşturamazsak bu rekabeti yönetemeyiz.” diye konuştu.

Vali Yazıcı: “Her şeyin merkezinde insan var.”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise günümüzde gelişen teknolojinin, ulaşmış olduğumuz uzay çağının bazı sorunları engellemeye yetmediğini söyledi. Yazıcı, dünyayı etkisi altına alan bu zorlu süreci bitirmek üzere olduklarını da belirterek, “Bu zorlu durumu fırsata çevirerek yolumuza devam edeceğiz. İnanıyorum ki buradan yükselerek çıkacağız. Büyük bir devlet olduğumuz için dünyayla her alanda yarışmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin güzel insanları her şeyin en iyisini hak ediyor. Her şeyin merkezinde insan var. Her insan, yaptığı her neyse insanlar için yapıyor. Biz kutlu yolculuğumuza devam ediyoru. Bu süreçten çıkışta da belediyelerin önderlik edeceğini düşünüyorum. Ayrıca İstiklâl Marşımızın kabulünün 100.yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum.” ifadelerini kullandı.  

Tütüncü: “Belediye başkanları olarak hepimiz yerel önderleriz.”

Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, böyle zor zamanlarda insanların önünde iki seçenek olduğunu vurgulayarak, “Ya oturup karalar bağlayacağız ya da içinde bulunduğumuz durumdan çıkış yolu arayacağız. Bizim inancımız elimizde bir saman çöpü bile kalsa o güçlükle mücadele etmeyi emreder. Dolayısıyla mücadele ettikçe göreceğiz ki ne kadar güçlü taraflarımız da var. Belediye başkanları olarak hepimiz yerel önderleriz. Yerel önderlerin umutsuz olduğu yerlerde vatandaşlar da umutsuzluğa sevk olur. O halde toplumsal motivasyonu güçlü, kuvvetli tutmak gerekiyor. Şair Mehmet Akif’i rahmetle yâd ediyorum. İstiklâl Marşımızın kabul edilişinin 100.yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” açıklamasını yaptı.

Dönmez: “Öz kaynağa dayalı büyümenin önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bölgesel kalkınmanın önemli aktörlerinden biri olduğunu ifade ederek, bölgesel kalkınmanın temel hedefinin ülkenin topyekün kalkınmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Dönmez, bölgesel kalkınma çabalarında illerin ve bölgelerin hangi kabiliyetlerde olduğunu tespit etmenin büyük önem arz ettiğini de söyledi. Dönmez, ‘’Bankacılık sistemine dayalı bir yatırım modelimiz var. Bunun sınırlarını iyi çizmemiz lazım. Krediye dayalı büyümekten ziyade, öz kaynağa dayalı büyümenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Projelerimizin sürdürülebilir olması, attığımız her adımın vatandaşımızın refahına olumlu yansıması hepimizin görevi.” dedi.

Alpaslan: “Türkiye’de turizm 12 ay olmalı.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise salgın nedeniyle tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de büyük sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, “Sektörümüzün tüm iş kollarında devletimiz tedbirler alarak turizmimizi en sağlıklı şekilde yürütmeye gayret gösterdik. Turizmin yaşandığı her tesisimizde salgını minimize edecek önlemlerimizi aldık. Haziran ayıyla beraber başlayan hareketlilikle sertifika programımız dahilinde turizm gelirlerimizi artırdık. Gerçekleştirmek istediğimiz hayalimiz, Türkiye’de turizmin 12 ay olması. Kültür anlamında olağanüstü bir zenginliğimiz var. Pandemi sonrasında bu hayalimizi gerçekleştirme hedefindeyiz.” diye konuştu.

Program Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Özlenen Özkan’ın başkanlık ettiği “Akıllı Şehirler ve Kent Ekonomisi” başlıklı oturumla devam etti. Oturumda; Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin daha az maliyetle daha etkin hizmetler yapabilme noktasında bölgelerinde yaptıkları çalışmaları ayrıntılarıyla anlattı.

Toplantı, TBB Genel Sekreteri Birol Ekici’nin kapanış konuşmasıyla son buldu. Antalya’dan sonra bölgesel istişare toplantılarına; Erzurum, Sivas, Adana, Konya, Kastamonu, Tekirdağ, Bursa ve İzmir’de devam edilmesi planlanıyor. Toplantılara toplantının yapılacağı ile yakın illerin yerel yöneticileri de davet ediliyor.